W nowoczesnych budownictwach często kuchnie są połączone z salonem. Dobór oświetlenia w tym wypadku może bardzo znacząco wpłynąć na design przestrzeni użytkowej.

Podczas przygotowywania projektu oświetlenia należy mieć na uwadze to, że powinien zawierać strefy funkcjonalne. Dobrze zaplanowane oświetlenie w kuchni jak i sama kuchnia to taka, gdzie wszystko znajduje się w zasięgu ręki, natomiast dobrze dobrane oświetlenie (moc i barwa światła) wpływa na wygodę i bezpieczeństwo pracy w kuchni. Doskonałym wyborem jest oczywiście nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED. Biorąc pod uwagę specyfikę przestrzeni montażowej, gdzie umiejscowienie oświetlenia odbywa się w oparciu o zabudowę meblową, najczęstszym wyborem są profile aluminiowe z wklejoną taśmą LED w środku. Przed rozpoczęciem projektowania – warto zapoznać się z wieloma wariantami montażu oraz aranżacji, które dają nam nowoczesne profile aluminiowe.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe jest można rzec podstawą w każdej kuchni. Przestrzeń robocza bardzo często umiejscowiona jest pod szafkami, ta natomiast z kolei determinuje zazwyczaj stosowane rozwiązanie, jakim jest zamontowanie profili kątowych w miejscu łączenia się szafek ze ścianą.

W tym wypadku najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest profil narożny (typ C). Należy również zwrócić uwagę, że montaż profilu kątowego może odbyć się przy użyciu taśmy dwustronnej, wkrętów a także uchwytów montażowych. Przed montażem profilu kątowego – warto pomyśleć nad dobraniem odpowiedniego klosza.

Inną alternatywą jest profil typ H – który w przeciwieństwie do profilu C – można go ustawić pod kątem 30 lub 60 stopni – w zależności od sposobu zamontowania go. Jego niesymetryczna konstrukcja bez problemu Ci to umożliwi.

Obydwa profile można również wykorzystać do podświetlenia szuflad. Używając we wnętrzu szuflady czujnika ruchu można znacznie sobie usprawnić pracę i wykonywanie aktualnych zadań w przestrzeni kuchennej.

Również ciekawą alternatywą dla profili narożnych – kątowych jest profil typ RETO do aż DWÓCH taśm led. Profil ten instalujemy nawierzchniowo pod szafkami w Twojej kuchni. Daje on naprawdę mocne oświetlenie przestrzeni, jednakże dzięki ukryciu w nim taśmy LED w zagłębieniu profilu – strumień światła jest odpowiednio złagodzony. Uzyskany strumień światła jest jednolity bez widocznych diod LED.

Jeszcze innym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacjach kiedy zależy nam na bardzo dyskretnym montażu światła, jest montaż profilu w otwory wyfrezowane już wcześniej w szafkach kuchennych. W tejże sytuacji można zastosować profil typu B, G oraz Z. Ich konstrukcja umożliwia wpasowanie profilu do frezu.

Po odpowiednim dobraniu profilu pozostaje już jedynie dobór odpowiedniej taśmy LED. O tym opisujemy w osobnym blogu.

Profil LED – główne źródło światła

W każdym pomieszczeniu – również kuchni, niezbędne jest oświetlenie główne, które równomiernie oświetli dane pomieszczenie. Użycie profili do stworzenia oświetlenia głównego jest idealnie wygodnym rozwiązaniem i coraz to bardziej popularnym. Profile aluminiowe LED pozwalają na stworzenie bardziej spersonalizowanego oświetlenia do Twojej kuchni, odpowiadającym Twoim wymaganiom.

W przypadkach kiedy pomieszczenie kuchenne jest otwarta na pozostałą część użytkową – często spotykamy się z budową sufitu podwieszanego, przykładowo w postaci wysepek. Dobór klasycznej lampy, która by pasowała do projektu jest zazwyczaj ciężkim zadaniem. Dlatego montaż profili aluminiowych w tego typu suficie pozwala na otrzymanie bardzo dobrego efektu rozproszonego światła, które nie rzuca cienia jak w przypadkach klasycznych żyrandoli.

Dlaczego warto stosować profile aluminiowe?

Mimo, że coraz rzadziej można spotkać instalacje opierające się na montażu samej taśmy LED. Warto jednak zwrócić uwagę na zalety stosowania profilu aluminiowego. Niosą one szereg możliwości instalacyjnych oraz dekoracyjnych. Dzięki ich odmiennym kształtom można zmieniać dowolnie kąty padania światła – innymi słowy można je całkowicie spersonalizować pod swoje preferencje. Umożliwiają one także profesjonalne i estetyczne instalowanie oświetlenia.

Innymi słowy – dzięki profilom i taśmom LED, Twoja kuchnia zyska na funkcjonalności, bezpieczeństwie oraz estetyce i nowatorskich rozwiązaniach aranżacyjnych.