W obecnych trendach kuchennych wnętrz często pojawiają się aranżacje w kontrastowych barwach. Białe lub czarne meble w połączeniu z odpowiednimi dodatkami nadają kuchni szyku i elegancji. W zależności od naszych preferencji co stylu urządzenia mieszkania, możliwości przestrzennych oraz finansów możemy zdecydować się na odważną kuchnię w kolorach czerni.

Decyzja o czarnych meblach to również decyzja o ich wykończeniu – blat, fronty w połysku lub matowe. W zależności od naszego zamysłu dotyczącego finalnego efektu oraz środków jakimi dysponujemy, fronty mebli mogą być wykonane z płyty meblowej, forniru wybarwianego na kolor czarny, akrylu lub nawet szkła w aluminiowej ramce.

Choć czarne meble kojarzą się z chłodem i surowością, skrajnym minimalizmem, ciemnym przytłaczającym wnętrzem to dzięki sprytnym zabiegom możemy uzyskać mniej mroczny charakter kuchni. Zależnie od koncepcji wystroju, czerń w kuchni może być ciepła, elegancka, luksusowa, a nawet retro.

  Meble wykonane w całości na czarno idealnie nadają się do przestronnych, wysokich i dobrze doświetlonych pomieszczeń. W małym aneksie kuchennym czarne fronty lubią rozświetlającą biel blatów i ścian. Dobrym pomysłem jest wtedy zamontowanie szkła lakierowanego, podświetlonego listwą LED nad blatem.

Fronty w połysku czy matowe?

Połysk nadaje luksusu i świetnie wpisuje się w skrajny minimalizm, zwłaszcza w połączeniu z eleganckim wyposażeniem. Ekskluzywne oblicze podkreśla idealnie gładka powierzchnia odbijająca światło niczym lustro. Taka aranżacja z pewnością sprawdzi się dla miłośników stylu glamour, w którym wszystko jest wykonane ze smakiem i doskonałym gustem. Jedyne co może spędzać sen z powiek to utrzymanie lśniących frontów w nieskazitelnej czystości, gdyż na czarnej powierzchni w połysku dokładnie widać odciski palców, zacieki czy krople wody. Z tego też względu odradzamy ten typ kuchni dla rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami.

Matowe meble kuchenne mogą nieco ocieplić wnętrze pomieszczenia szczególnie jeśli wprowadzimy dodatki w kolorze bieli, drewna naturalnego i zielonych roślin. Wówczas nasze meble mogą nawet być częścią aranżacji w stylu retro. Naturalne drewno dodaje przytulnego charakteru i wprowadza ciepłą atmosferę. Matowa powierzchnia subtelnie rozprasza światło i optycznie „wycisza” pomieszczenie.

   Czarna kuchnia świetnie komponuje się w połączeniu z drewnem i metalem. Cały wystrój możemy wzbogacić parkietem lub kolorem drewna na ścianie, blacie. Elementy wyposażenia typu sprzęty AGD czy sanitaria mogą być również w kolorze czarnym lub stalowym a dla odważniejszych czerwone lub białe. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu aby kuchnia była i estetyczna i funkcjonalna.