Kuchnia nie od dziś uważana jest za szczególne miejsce w domu. Służy nie tylko do przyrządzania posiłków, gotowania, pieczenia, ale jest także miejscem, w którym chętnie siadamy do rozmów czy przyjmujemy bliskich znajomych. Bardzo często też spotykane są kuchnie otwarte czyli takie, które łączą się z inną przestrzenią, najczęściej jadalnią lub salonem. Nie bez znaczenia więc jest styl w jakim ją urządzimy aby pasowała do całości, dawała komfort pracy a także była przyjemnym miejscem spotkań. Oprócz aranżacji mebli kuchennych, kolorystyki ścian i podłóg, elementów dekoracyjnych i sprzętów, warto skupić się na doborze idealnego oświetlenia.

Dawniej pomieszczenia były oświetlane zwykle jedną, główną lampą, zawieszoną na suficie. Obecnie branża oświetleniowa daje nam tak wiele możliwości i inspiracji, że z powodzeniem możemy stworzyć swój indywidualny projekt oświetlenia dowolnej przestrzeni, wpisując się w aktualne trendy wnętrzarskie. Skupiając się na kuchni, powinniśmy podzielić ją na kilka stref ze względu na przeznaczenie. Tutaj mamy na myśli:

– część jadalną/relaksacyjną

– część roboczą

Przede wszystkim decydując się na różne formy oświetlenia, musimy brać pod uwagę jego funkcjonalność, komfort pracy a także ekonomię. Bezwzględnie najmniej energii elektrycznej pobierają lampy LED. Prawdą jest, że koszt żarówek LED przewyższa pozostałe dostępne na rynku lecz realnie pozwala zmniejszyć koszty zużycia prądu dając jednocześnie możliwość skomponowania stylowej aranżacji.

Żarówka GU10 5W

W przypadku części jadalnej mamy mnóstwo możliwości oświetlenia w zależności od rozmieszczenia głównego elementu jakim jest stół czy też blat z funkcją stołu. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, stół dobrze jest ustawić pod ścianą a nie na środku co korzystnie wpłynie na komunikację. Najczęściej oświetlenie stołu pełni także funkcję oświetlenia głównego a zatem lampy powinny dawać światło rozproszone, oświetlające także pozostałą część kuchni. Tutaj możemy wybrać oświetlenie ścienne jak i sufitowe. Gdy mamy możliwość ustawienia stołu pośrodku, świetnie sprawdzą się długie lampy zwisające ponad stołem, bądź też gdy kuchnia nie należy do wysokich oprawy sufitowe w różnych kształtach, które mogą być także rozmieszone w różnych punktach pomieszczenia. Nie będą zajmowały dodatkowej przestrzeni a zapewnią wystarczającą ilość światła.

Z czysto praktycznych względów, decydując o wyborze lamp czy opraw, zwróćmy uwagę z czego są wykonane. Zdecydowanie łatwiej będzie nam czyścić gładkie powierzchnie zachlapane wodą czy tłuszczem niż te bardziej chropowate. Polecamy:

ALUMINIOWA Oprawa Sufitowa

Okrągła Sufitowa Oprawa GU10

Panel LED 18W Kwadrat Z Zasilaczem

Część robocza kuchni, czyli miejsca naszej pracy w tym gotowania i zmywania. Nie w każdym mieszkaniu kuchnia rozmieszczona jest tak, że posiada okno dające naturalne światło, często bywa „ślepa” i niezbędne jest wówczas dobre oświetlenie. Blaty robocze powinny być na tyle doświetlone by zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy. Zazwyczaj mamy dwa poziomy mebli kuchennych i najczęściej montuje się lampki pod górnymi szafkami. Mogą być wpuszczane w płytę meblową lub też nawierzchniowe. Oprawy podszafkowe powinny być tak rozmieszczone, by ich światło pokrywało cały blat, nie zostawiając ciemnych miejsc.

Rekomendowane przez nas:

Oprawa Podszafkowa 1,8W LED

Oprawa Meblowa LED 1,5W 12V

Blat możemy oświetlić także przy pomocy taśmy LED, która może być zamocowana między szafkami a ścianą lub wpuszczona wraz z profilem aluminiowym w górną szafkę.

Niejedna kuchnia składa się z takiego miejsca jak „wyspa”. Niezależnie czy ma ono charakter roboczy czy jadalny praktycznie jedynym możliwym oświetleniem jest oświetlenie sufitowe. Podobnie jak ze stołem znakomicie sprawdzą się długie lampy z odpowiednio dobraną barwą światła. Pamiętać trzeba aby długość była dobrana w sposób nie przeszkadzający użytkowaniu. Alternatywą może być oświetlenie szynowe LED dające wiele możliwych konfiguracji aranżacyjnych jak i posiadające aspekt praktyczny. Cały układ opiera się na zestawie szyn, które można montować w dowolnym układzie na suficie i na ścianie. Bez potrzeby dodatkowego kłucia, można zwiększać ilość opraw z reflektorami lub dokładać dodatkowe szyny. Nieźle sprawdzają się także szynoprzewody, do których można dokładać odpowiednie oprawy LED za pomocą magnesów.

 Barwa światła w kuchni

   Dopełnieniem wyboru oświetlenia prócz ustalenia jego stylu musi być rozsądne dobranie barwy światła. Nawiązując do podziału kuchni na dwie strefy ważne jest aby oświetlenie spełniało swoją funkcję. Naturalnym wydaje się, że aby pracowało nam się komfortowo i bezpiecznie, powinniśmy mieć jasne światło, najbardziej zbliżone do naturalnego lub barwy zimnej. Taka barwa najlepiej sprawdzi się jako światło pod szafkami, padające na blat. Ale równie dobrze możemy podzielić oświetlenie nad blatem i zastosować część opraw barwy ciepłej lub taśmę LED o takiej barwie, którego będziemy używać jako światło pomocnicze, wieczorne.

Strefa jadalna to część kuchni, w której przyjemnie spędzamy czas a więc najlepiej sprawdzi się oświetlenie z ciepłą barwą. Czy to będą lampy sufitowe czy ścienne, ciepłe światło daje uczucie odpoczynku, spokoju, nie męczy wzroku. Po za tym wpływa na podkreślenie walorów wizualnych przygotowanych potraw.

Ze względów funkcjonalnych i dla własnej wygody korzystne byłoby zainwestowanie w czujniki ruchu, zapalające światło. Wygodne jest to szczególnie w kuchniach ślepych. Praktyczne są również czujniki oświetlenia meblowego, ułatwiające zapalanie lub gaszenie światła podczas pracy.

Meblowy Czujnik Ruchu PIR 230V

IRSENSOR Meblowy Włącznik Led

Większość wymienionych elementów oświetlenia znajduje się w sklepie internetowym Otophone.pl